Rot & Balans

Balcı Lant Lastik - Rot & Balans

Balans ayarı yapılmamış lastikler, sarsıntıya yol açarak sürücünün yorulması ve lastiklerde düzensiz ve erken aşınmanın yanısıra, aracınızın süspansiyonunda gereksiz aşınmaya neden olacaktır. Balans ayarının, lastikleriniz ilk kez takıldığında veya bir tamir sonrasında yeniden monte edilirken yapılması gerekir. Lastik balans ayarı, ilk sarsıntı veya titreme belirtisinde kontrol edilmelidir.

Bir lastiği janta takmak kolay değil midir? Kendi kendime yapamaz mıyım?

Lastiklerinizi kendi kendinize takmayı asla denemeyin. Lastik montajı, doğru ekipman ve tecrübeye sahip insanların işidir. Lastiğinizi kendi kendinize değiştirmeye kalkarsanız, kendinizi ciddi bir şekilde yaralama riski alırsınız ve lastik ve jantınıza da hasar verebilirsiniz.

Lastiklerimin rotasyonunu nasıl yapmalıyım ?

Düzenli ve doğru rotasyon, bir aracın lastiklerinin daha eşit düzeyde aşınmasına yardımcı olur. Dört mevsim lastiklerinin rotasyonu, "modifiye X" şeklinde, yani yalnızca çeker aksa takılan lastikler, aracın diğer tarafına çapraz şekilde takılacak şekilde yapılmalıdır.

Burada, geri kalan iki lastik, çeker akstan çıkarılıp, aracın aynı tarafında kalacak şekilde serbest dönen aksa takılır. Bu rotasyon yöntemi, dört lastiğin de daha eşit ve tek tip sırt aşınmasına maruz kalmasına yardımcı olur. Bu durumun tek istisnası, Aquatred II veya Eagle serisi yüksek performans lastiklerimiz gibi "yönlü" sırt tasarımına sahip lastiklerin kullanımıdır. Bu lastikler, aracın aynı tarafında kalmalı ve yerleri, ileri ve geri doğru değiştirilmelidir. Dört çeker özellikte bir araca sahipseniz, her iki lastik çiftini de, yeni aks konumlarına çapraz şekilde değiştirmenizi tavsiye ederiz. Lastik rotasyonunu, en az 10,000 kilometrede bir yapmanızı tavsiye ederiz. Dört çeker araçlar, 6,000 kilometrede bir gibi daha kısa aralıklara rotasyona ihtiyaç duyabilir. Araç üreticinizin rotasyon konusundaki tavsiyeleri için araç kullanım kılavuzunuza bakınız. Herhangi bir rotasyon süresi belirtilmemişse, lastiklerinizin rotasyonunu 10,000 ila 12,000 kilometre arasında yapmalısınız. İlk rotasyon en önemli olanıdır. Lastiklerin rotasyonu yapıldığında, lastik hava basınçlarının araç üreticisinin tavsiyelerine göre ayarlanması gerekir. Düzensiz lastik aşınması, yanlış mekanik düzen ayarı veya mekanik sorunlardan da kaynaklanabilir. Birçok Goodyear bayisi, uzman bir şekilde sorun tespiti ve tamir yapabilir.